تبلیغات
علوم دامی , جیره غذایی گاو, بهداشت دام و طیور , پرورش بلدرچین, پرورش صنعتی دام - دانستنیهای مورد نیاز پیش سرمایه گذاری در مورد شترمرغ

علوم دامی , جیره غذایی گاو, بهداشت دام و طیور , پرورش بلدرچین, پرورش صنعتی دام

 

منبع : www.shamiz.ir

قبل از هر اقدامی برای سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف لازم است كه سرمایه‌گذار به دقت جوانب امر را زیر نظر داشته باشد.
هر قدر اطلاعات بیشتر كسب شود خسران كار كمتر است و سرمایه اصلی در مدت معلوم برگشت خواهد شد. همانطوریكه می‌دانیم اخیراً موضوع پرورش شترمرغ در ایران توجه دست اندركاران و سرمایه‌گذاران را به خود معطوف ساخته است. گروهی از علاقه‌مندان به این رشته و یا بهتر بگوییم سرمایه داران، پس از جمع‌آوری شتاب‌زده اطلاعات از این طرف یا آنطرف دنیا اقدام به ورود تخم و یا جوجه و یا پرنده بالغ یعنی شترمرغ نموده‌اند. ظاهراً تا این مرحله هیچ اشكالی بوجود نیامده و انشاءالله كه نخواهد آمد ولی مشكلات بعد از این ممكن است بدلیل عدم دانش كافی باعث به خطر افتادن برگشت سرمایه اصلی بدست صاحبان سرمایه باشد. البته انتظار هم‌چنین است، به عبارتی اگر خطراتی در این باب بوجود آید نباید انگشت حیرت بدندان گزید چرا كه در این رشته خاص یعنی پرورش و تولید شترمرغ و خانواده آن، مشكلاتی در سطح جهان از نظر نوع كیفیت تغذیه و بیماری و باروری و نیز سیستم هچری مطرح است كه تا این زمان متخصصین فن در حال برطرف كردن آنها می‌باشند.
بنظر نباید در این امر شتاب نمود اگر در این امر جدی هستید و می‌خواهید به هر صورتی سرمایه‌تان را در این رشته نو پا در ایران بكار گیرید بیایید با هم به مواردی چند نظری افکنیم:
1-تا آنجا كه می‌توانید با استفاده از تمامی امكانات موجود در كشور اطلاعات كسب نمائید و از كارشناسانی كه می‌توانند در این راه به شما یاری رسانند بهره‌مند شوید البته این یك امر كلی است یعنی در هر زمینه‌ای باید اطلاعات خود را اضافه نماییم. داشتن اطلاعات زیاد ما را با ضرر كمتری مواجه خواهد ساخت.
2-برآورد نیاز و مصرف داخلی. از خود سوال كنیم كه گوشت شترمرغ تا چه میزان در داخل كشور شناخته شده و تقاضای مكفی برای آن وجود دارد. البته ممكن است گفته شود كه سرمایه‌گذاری در هر رشته نوپا و تازه‌ای برای اینكه در بازار مصرف جا بیفتد نیاز به زمان دارد. آیا شما جزء آندسته از سرمایه گذارانی هستید كه این طول زمان نامشخص را می‌پذیرید؟ تا چه مدت و به چه قیمتی؟ اگر بازار داخلی را مد نظر ندارید پس می‌خواهید وارد بازارهای جهانی شوید. آیا می‌توانید با رقبای قوی در سراسر جهان كه ده‌ها سال است در این امر تقریباً خبره شده و بازار جهانی را در دست خود دارند رقابت نمائید؟
3-آیا با نوع رفتار (بخصوص در زمان جفت‌گیری)، همینطور به بیماری آنها آشنایی دارید؟ آیا اطلاع دارید كه از كدام نژاد برای پرورش و تولید نسل استفاده نمائید كه با آب و هوای ایران تطبیق داشته و بیشترین محصول را به شما ارائه دهد؟ آیا می‌دانید كدام منطقه ایران برای پرورش شترمرغ مناسبتر است؟
4-در حال حاضر اگر بخواهید گروهی از شترمرغهای آماده به كشتار را ذبح نمایید، آیا كشتارگاه ویژه‌ای برای این نوع پرندگان وجود دارد؟ یا اینكه از كشتارگاه‌های موجود استفاده خواهید نمود؟
5-آیا می‌دانید چگونه می‌توان درصد جوجه‌آوری تخم‌ها را افزایش داد، یا اینكه تنها به اطلاعات مكتوب شركتهای خارجی صادر كننده این گونه اقلام اكتفا خواهید نمود؟
6-آیا از وضع و كیفیت و نوع تغذیه این پرندگان درشت قامت اطلاعات كافی دارید، مثلاً می‌دانید كه این پرندگان به چه میزان ویتامین و همین طور چربی و پروتئین نیاز داشته و همچنین تغییرات فرمول غذایی در طول زندگی باروری آنها را فرا گرفته‌اید؟
7-آیا منابع تهیه شترمرغ را در جهان می‌شناسید،؟ آیا می‌دانید بهترین نژادی كه در جهان ضریب تبدیل غذایی آن مطلوب است و بالاترین مقدار گوشت و بهترین نوع پوست و پر را تولید می‌كند، در مقابل تغییرات آب و هوایی و نیز بیماری مقاوم كدام است و در كجاست؟
اكنون برای شناخت بهتر از این نوع پرنده مطالبی را با هم مرور می‌نماییم، شاید كمكی باشد به آن دسته از علاقه‌مندانی كه قصد ندارند بدون مطالعه و شتابزده به كاری مبادرت ورزیده و سرمایه خود را به خطر اندازند.
شترمرغ در زمانهای پیشین در مناطق آفریقایی، سوریه و كشورهای عربی یافت می‌شد. آن را می‌توان بومی آفریقا دانست. استخوان‌ها و فسیل شترمرغ یافت شده در آثار باستان شناسی حكایت از قدمتی حدود 60 میلیون ساله دارد. شترمرغ صرفه نظر از این كه برای گوشت و پر شكار می‌شده، مصریان، یونانیان و رومیان باستان كسانی بودند كه این پرندگان وحشی را رام كرده و زنان اشراف مصری و رومی برای سواری از آن استفاده می‌كردند. بر خلاف پر سایر پرندگان، ریشه‌های پر شترمرغ از نظر طول از هر دو طرف یكسان است، به همین خاطر از این پر در مصر باستان بعنوان مظهر و نماد قضاوت و حقیقت استفاده می‌گردید. در آثار بجا مانده از معابد توتان خامون، برای نشان دادن قدرت مافوق فرعون او را در حال شكار شترمرغ با تیر و كمان نشان داده‌اند. عربها از روی اسبهایشان این پرنده را برای گوشت و پوست آن شكار كرده و از پوست آن لباس تهیه می‌نمودند.
متجاوز از صد سال است كه در سرتاسر آفریقا شترمرغ را برای پرهای آن شكار می‌كردند ولی امروزه پر شترمرغ ارزش اقتصادی كمتری نسبت به گوشت و پوست آن در جهان دارد. گوشت این پرنده‌ها از نوع گوشت قرمز است با طعم گوشت گوساله و نسبت به مرغ و بوقلمون دارای كلسترول كمتری است.
پرندگان گروه Ratite (پرندگان بزرگ سینه پهن فاقد قدرت پرواز) مثل شترمرغها، Emu ها، Kiwi ها و Cassowary ها، مدت صدسال است كه به منظور تجارت مورد پرورش قرار می گیرند.
محبوبیت آنها در بین مردم در خلال چند سال اخیر بشدت رو به افرایش گذاشته است‌. تجارت پرورش شترمرغ در حال حاضر در پنجاه ایالت آمریكا همچنین در كانادا و مكزیك صورت می‌گیرد.
بسیاری از پرورش دهندگان و تولیدكنندگان صنعتی غذای شترمرغ با استفاده از تجربیاتی كه درباره مرغها و بوقلمونها اندوخته‌اند موجب بهبود راه بردی تغذیه در این نوع پرندگان خاص گشته‌اند. سعی و تلاش تولیدكنندگان باعث شده است كه صنعت پرورش پرندگان سینه پهن با موفقیت پیش رود. بطور مثال، مشخص گردید كه جنس ماده چه تعداد تخم می‌گذارد و در عرض پنج سال این تعداد می‌تواند به حدود دو برابر برسد.
امروزه جوجه‌ها با مدیریت مناسب و فنی نسبت به گذشته می‌توانند بیشتر زنده بمانند. با این وجود هنوز مطالب زیادی درباره این پرنده وجود دارد كه نامعلوم باقی مانده است و باید بدان پی برد زیرا اطلاعات علمی لازم در مورد مدیریت تغذیه این نوع پرندگان خاص یعنی سینه پهن‌ها یا گروه شترمرغها همچنان مورد نیاز جامعه پرورش دهندگان جهان است. شاید یكی از بزرگترین دغدغه‌های موجود در بین سازندگان خوراك و تولیدكنندگان این دسته از پرندگان این باشد که نسبت به كیفیت غذا و سلامتی آن برای استفاده پرندگانی از این نوع به اطمینان كامل دست نیافته‌اند.
جوجه‌های شترمرغ را در سنین سه تا چهار ماهه برای پرورش می‌فروشند ولی بیشتر آنها را تا یكسالگی یا كمی بیشتر برای صادرات محصولاتی چون گوشت و پوست نگهداری می‌كنند. در این سن پرنده حدود 5/32 الی 5/47 كیلوگرم گوشت 02/2 الی 86/1 مترمربع پوست قابل استفاده دارد كه از نظر كیفیت و دوام سه برابر پوست گاو است البته پرها را نیز باید بدان اضافه كرد. هر شترمرغ، بالغ بر دو كیلوگرم پر تولید می‌كند در وسایل لوكس و صنعت استفاده زیادی دارد.
مدیریت و مشخصات ویژه:

شترمرغ یكی از بزرگترین پرندگان جهان محسوب می‌شود با طول قامت 43/2 الی 74/2 متر با 90 الی 135 كیلوگرم وزن. نرها معمولاً به سادگی جابجا می‌شوند ولی در فصل جفتگیری كمی وحشی و خشن هستند. دو ماده و یك نر را بعنوان یك واحد تولیدی و یا تریو می‌دانند (از سن سه تا چهل سالگی) پنج تریو در یك چراگاه به وسعت نیم هكتاری قابل نگهداری می‌باشند. انتظار می‌رود كه در هر تریو 120 الی 200 تخم در سال تولید گردد كه با یك مدیریت تا 80 درصد قابلیت جوجه‌آوری دارند. مدیریت این پرندگان آمیخته‌ای است از نشخواركنندگان و پرندگان، این در حالی است كه شترمرغها اساساً علف‌خوار بوده ولی با دو معده و یك سنگدان و پیش معده ولی بدون چینه دان. پرنده بالغ می‌تواند بخوبی در مقابل بیماریها مقاوم باشد و مرگ تنها در اثر تصادفات بروز نماید.
ایجاد ضایعات در پا:

معمولاً جوجه شترمرغها تا دو ماهگی مدیریت ویژه‌ای را می‌طلبد. آنها به عوامل استرس‌زایی چون بیماری و حرارت بسیار حساس هستند. نوع تغذیه در مرحله رشد نقش بسیار مهمی برای كیفیت تخمها و جوجه‌های جوان دارد.
تغذیه جوجه‌های جوان با پروتئین بالا در هفته نخست مشكلاتی را در پاها ایجاد می‌كند. این مسئله ممكن است مربوط به مدیریت و ژنتیك باشد. جوجه‌هایی كه با تلاش خود از پوسته تخم خارج شوند بقای بهتری نسبت به آنهایی كه با دست انسان خارج می شوند، نشان می دهند. بستر جوجه‌های جوان به توجه خاصی نیاز دارد. بلعیدن سنگ ریزه‌ها، شن و قطعات ریز چوب باعث مسدود شدن پیش معده و سنگدان شده و هراز گاهی سبب مرگ آنها می‌گردد.
جوجه شترمرغ هر ماه حدود 30 سانتیمتر رشد می‌كند كه بعد از سه ماه به وزنی حدود 5/12 تا 15 كیلوگرم می‌رسد و در عرض یك سال وزنی حدود 90 تا 120 كیلوگرم را بدست می‌آورند و بعد از این مدت آماده روانه شدن به كشتارگاه می‌گردند. برای تكثیر بایستی 18 الی 30 ماه از عمرشان گذشته باشد.
وجه تسمیه شترمرغ:

نام Ratite كه ریشه لاتین دارد اولین بار برای پرندگان بزرگی كه قدرت پرواز نداشته و دارای سینه پهنی بوده یعنی فاقد استخوان سینه و دونده خوبی محسوب می‌شدند گرفته شده است. سایر گونه‌های سینه پهن شامل Emu ها و Cassowary كه مربوط به استرالیا بوده و Kiwi ها مربوط به نیوزیلند می‌باشند.
نام شترمرغ از ریشه یونانی آن Struthio camelus گرفته شده و ریشه لاتین آن Struthocamelus می‌باشد.
واژه Camelus یعنی شترمانند یا بعبارتی مرغ‌شترسان كه بیان كننده موجودی است با گردن دراز و چشمانی برجسته با مژگانی نسبتاً بلند و جثه‌ای بزرگ و با قابلیت زندگی در بیابانهای گرم و سوزان.
گونه‌های Struthio شامل چهار زیرگونه به شرح زیر می‌باشند:
1.Struthio camelus australis
مربوط به آفریقای جنوبی
2. camelus camelus Struthio
مربوط به آفریقای شمالی
3. camelus massaicus Struthio
مربوط به شرق آفریقا
4. camelus molybdophanes Struthio
مربوط به سومالی و اتیوپی
شترمرغ نر در سنین بلوغ دارای گردنی دراز و پرهای زینتی است و ماده آن دارای پر زینتی به رنگ خاكستری است. شترمرغ از سن چهار ماهگی به بعد بتدریج صاحب پرهای زینتی می‌شود. ماده‌ها كمی زودتر از نرها به سن بلوغ می‌رسند كه حدود دو سالگی است.
امروزه آفریقا بیش از 70 درصد بازار شترمرغ جهان را به خود اختصاص داده است ولی با این وجود در مناطقی چون آمریكا (مركزی، جنوبی، شمالی)، استرالیا، اروپا و سایر نقاط خاور دور و آسیا بازار تولید و فروش آن روبه گسترش است.
زمان كشتار اقتصادی شترمرغ در 9 ماهگی است كه نه تنها پوست نرم وخوبی را در این هنگام تولید نموده بلكه حدود 40 كیلوگرم گوشت سالم با حداقل كلسترول را عرضه می نماید. گوشت شترمرغ نسبت به ماهی و بیشتر ماکیان پرورشی كلسترول كمتری دارد.
بازار گوشت شترمرغ:

بازار گوشت شترمرغ درجهان به سرعت رو به گسترش است است و می رود تا جانشین مصرف سایر گوشتهای قرمز در جهان گردد.
بازار پوست:

با توجه به شکل و شمائل ویژه، پوست این پرنده در دوره های خاصی هواداران بسیاری دارد و هم اکنون نیز محصولات بدست آمده از پوست آن با قیمتهای گزافی در بازارهای جهانی به فروش می رود.

به هر حال توجه داشته باشید که پیش از دست زدن به هر کاری تمامی جوانب را در نظر گرفته و سپس اقدام کنید و با این روش احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

نظرات() 
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 06:07 ق.ظ
This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :